Čeština / English / French /

Události

Le Rendez-Vous jaro 2019

Date: 12. Dubna
Time: 10h00

Trh plný zážitků, chutí, vůní, designu s nádechem Francie. Letos slaví festival BONJOUR BRNO 25 výročí!
I letos se potkáme v krásných prostorách Moravská galerie v Brně v Místodržitelský palác a na Moravském náměstí u Jošta.

Vína z BordeauxPít víno je dobré, ale víme něco o víně, které právě pijeme? Tento článek Vám přiblíží víno z oblasti Bordeaux - z hlediska historie a specifikace této oblasti...Historie:
Prvnívinice se objevily na území Bordeaux už před příchodem Římanův roce 56 př.n.l.Aleaž kolem roku 1100 vinařství z Bordeaux se rozšíří a začneexpandovat i do jiných zemí, zejména Anglie. Během 18.století sedíky kolonistům dostává víno do Ameriky. Tento export ho posunena mezinárodní úroveň.V19.století dochází ke zvratu. Velká část vinic je zničenaparazitem oidium. Naštěstí brzy nato přichází průmyslovárevoluce a region se stává jedním z nejvýznamějších produktérůvína na evropském trhu.Nicméněvěhlas těchto vinic způsobí, že víno je často paděláno a tímje poškozena jeho identita.Protov roce 1911 se objevují první vnitrostátní právní předpisy,která upravují výrobu a v roce 1936 vzniká AOC, nebo-liKontrolníoznačení originality*, abynedocházelo k dalším případům padělání.Anidnes víno z Bordeaux neztratilo nic na své vyjímečnosti. Jeznámo po celém světě a dnes je vývoz orientován hlavně naAsii, zejména Čínu.

Geografie:
Vinicejsou situovány na jiho-východě Francie, blízko Atlantskéhooceánu. Mají v obvodu 80 km a rozkládají se kolem městaBordeaux.Bordeauxje velmi příznivé pro pěstování vinné révy, protože senachází u ústí řeky Gironde.Kromětoho jsou vinice lemovány dalšími dvěma důležitými řekami (Dordogne a Garonne ), které vyživují půdu základními minerály.Cose týče klimatu, tak blízkost Atlantického oceánu způsobuje,že počasí je idylické - léta dlouhá a teplá a a zima krátkáa mírná.Iprávě díky poloze se nachází v oblasti více půdních typů. Nalevém břehu řeky Gironde a řeky Garonne jsou štěrkovité avápencové půdy, zatímconapravém břehuřekyDordogne jsou půdy rozmanitější s horninamy jako je jíl,vápenec a písek.Ana hranicích mezi řekami jsou převážně půdyjílovito-vápencové.

Odrůdy :

Červenéodrůdy pokrývají 89% plochy
Merlot:
Nejvícerozšířená odrůda v celém kraji pokrývající 62% plochy.Odrůda je ranáa potřebuje čerstvou půdu, aby mohla vydat vína, která se od níočekávají. Víno má přizpůsobivou chuť na bázi červenéhoovoce a je intenzivní barvy. Se zráním v láhvi se aroma měnía připomíná spíše vůni grilování.
CabernetSauvignon:
Reprezentuje25% plochy. Tato pozdní odrůda dosáhla svého vrcholu na levémbřehu řeky Garonne, kde se nachází teplá a suchá štěrkovitápůda. Je více odolná vůči nemocem než Merlot a produkuje mladéaromatické tříslovévíno*,jenž je velmi dobré k archivaci. Díky zrání v láhvi získáváme bohatá, komplexní* a harmonická vína.
CabernetFranc:
Rokládáse na 12% půdy, především v oblastech St. Emilion a Pomerol.Nabízí bohatá vína na alkohol a s postupem zrání jsou vínajemná a aromatická.
Dalšíodrůdy (Malbec, Petit Verdot et la Carménière):
Rozkládajíse pouze na 1% půdy a používají se někdy až jako 3. nebo 4.odrůda ve víně, které se skládá z více odrůd.

Bíléodrůdy: pokrývají 11 % plochy
Sémillion:
Odrůdazabírá 54% plochy bílých odrůd. Obsahuje hlavně vína bíláasuchá,kteráse poznají podle jejich zlatavé barvy, jejich jemností akulatostí*.
Sauvignon:
Představuje35,5 % a je oblíbený především pro svoji širokou paletu vůní,která dodává těmto suchým vínům bledou barvu a velkou jemnost.Vevětšině případů se toto bílé suché víno spojuje seSemillion.
Muscadelle:
Představuje6,5 % půdy bílých vín a vyrábí silnávína*,pěkně kulatá s květinovou vůní.
Jiné (leColombard, le Merlot blanc et l’Ugni blanc):
Zabírajípouze 4% vín a použávají se pouze vzácně a to jen jako třetínebo čtvrtá přísada k jiným vínům.
*Vysvětlivkyk různým druhům vín najdete v našem vinařskémslovníku.
Označení :

Regionálníoznačení


Podregionálníoznačení


Komunálníoznačení:

Alain-Daniel Boulaz

Vína z Bordeaux

Pít víno je dobré, ale víme něco o víně, které právě pijeme? Tento článek Vám přiblíží víno z oblasti Bordeaux - z hlediska historie a specifikace této oblasti...

Facebook

Twitter